Biokoszt
Sokasodnak a döntési szempontok a vásárláskor: korábban elég volt tudni, hogy melyik az a táp, amit a kedvencünk szeret; ma már fontos, hogyan választjuk meg a boltot, mibe csomagolják a kaját, kin kísérletezték ki, használtak-e gyerekmunkát az előállításakor, mennyivel járultunk hozzá a globális felmelegedéshez a kilónyi kutyakaja előállításakor keletkező széndioxiddal. Miközben saját táplálkozásunkat is megreformáltuk, a kedvencek sem maradtak ki az új bio-őrületből.
Az olcsó eledelek embernél-állatnál egyet jelentenek
A hagyományos állateledelekkel szemben sokféle kételyt fogalmaznak meg. A zöldek szerint a konzervek fémdoboza és a száraz kaják csomagolóanyagai súlyosan szennyezik a környezetet, utaztatásuk sok-sok széndioxid kibocsátással jár. A hagyományos állattápok legtöbbször valódi húst csak nyomokban tartalmaznak, főleg élelmiszeripari hulladékokból készülnek, amelyek nem elég táplálóak és kevéssé egészségesek. A prémium eledelek ezt a hibát igyekeznek kiküszöbölni. A hozzáadott adalékok, só, ízesítők és tartósítószerek hosszú távon árthatnak kedvencünk egészégének is. Állítólag a háziállatoknak szánt kajákat előbb kísérleti állatokon próbálják ki, ami elég visszás képet fest a fene nagy ember-állat barátságról.
(Az állateledelek minőségével kapcsolatban felmerülő kérdések a fogyasztóvédelem asztalára tartoznak, de néha elég egyoldalúan sikerült megfogniuk a kérdést, pl. az Ethical consumer magazin cikkének fordítása:
http://tudatosvasarlo.hu/cikkek/164
. Jó lenne kritikát is olvasni.)
Mit szól majd cicmic, ha répával kínálod?
Az egyre csak bővülő állateledel piacon több különleges minőségű és egészséges táplálékot is vásárolhatunk kedvenceinknek. A világon végigsöprő, enyhe misztikussággal átitatott holisztikus világszemlélet nem hagyta érintetlenül a kedvencek kajáját sem. Ennek a komplex látásmódnak az egyik legfontosabb eleme, hogy bio (ökológiai) gazdálkodásból származó alapanyagokból készült tápokat, konzerveket használjunk. Vagy saját készítésűt; a lényeg a természetességen van. Állatvédők szerint még jobb, ha vegetáriánus kosztra állítjuk át az ebeket és macsokat, amit különböző természetes eredetű kiegészítővel tehetünk teljessé.
Holisztikusan: jól laktál? És akarsz róla beszélni?
A dolgok holisztikus megközelítése azt is jelenti, hogy az állatokról való gondoskodás jócskán túlmutat a kaja megválasztásán: fontos a lélek táplálása is. Nemes célok, bár a hazai boltokban körülnézve nem nagyon látom a lehetőségét a teljes bio-holi-átállásnak. A különleges minőségű állateledeleket főleg kisebb boltokban árulják, amit azért kedvelnek jobban a gyártók, mert az eladók így mindenkivel külön foglalkozhatnak és van lehetőségük elmesélni a legfontosabb tudnivalókat a különböző termékekről. Reméljük, hogy az internet ezt a hozzáállást is megreformálja: az állateledelt árusító webshopok nem csak gyors, hatékony vásárlást és nagy választékot nyújtanak, de a megfelelő információt is csatolják a termékhez.
Összefoglalás: bio pro és kontra
- A szakirodalom állításai szerint tehát a bio állateledelekkel egészséges, természetes és tápanyagokban gazdag étrendet állíthatunk össze kedvencünknek. DE: marha drága, nehéz hozzájutni, franc tudja, hogy tényleg egészségesebb-e.
- A különleges minőség azt is jelenti, hogy nem kínoznak más állatokat a megfelelő tápanyag-kombináció kikísérletezésére. DE: kritikus gondolkodású mentorom asszem kétkedne: "ez azt jelenti, hogy az én kutyámon tesztelik?"
- Kevesebb fémből készült konzervdoboz, több újrahasznosítható csomagolóanyag. Nincs DE. Csak sok kérdőjel.
www.haziallat.hu |